czwartek, 3 marca 2016

Dokumenty składane do ZUS

Najważniejsze dokumenty składane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to:

Klikając na nazwę formularza, można go pobrać.

ZUS ZUA - zgłoszenie/zmiana danych osoby ubezpieczonej w przypadku naliczania wszystkich składek, jest to również zgłoszenie dla osoby fizycznej rozpoczynającej prowadzenie działalności gospodarczej.
ZUS ZPA - zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek - osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej
ZUS ZZA - zgłoszenie/zmiana danych osoby ubezpieczonej w przypadku naliczania tylko ubezpieczenia zdrowotnego, jest to również zgłoszenie dla osoby fizycznej rozpoczynającej prowadzenie działalności 

ZUS RCA - imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach
ZUS RZA - imienny raport o należnych składkach zdrowotnych
ZUS RSA - imienny raport o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek, jest to raport który powinien być wypełniony przykładowo dla ubezpieczonego przebywającego na zwolnieniu chorobowym.

ZUS DRA- deklaracja rozliczeniowa, jest ona niejako podsumowanie kwotowym raportów RCA, RZA i RSA

Bardzo gorąco polecam korzystanie ze strony internetowej ZUS, można tam znaleźć odpowiedzi na większość nurtujących pytań. ZUS dostarcza również poradniki jak dobrze wypełnić poszczególne deklaracje. Umieszczam je poniżej:

ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZPA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA, ZUS DRA


1 komentarze:

  1. Ja niestety na tych sprawach za bardzo nie znam i w głównej mierze tymi kwestiami zajmuje się biuro rachunkowe. Muszę przyznać, że ja jestem zadowolony z tego co przeczytałem w https://www.connecto.pl/archiwizacja-dokumentow-w-przedsiebiorstwie/ gdyż wiem jak archiwizacja dokumentów jest ważna.

    OdpowiedzUsuń